Vyhláška od října zakazuje topit uhlím, briketami a koksem

Majitelé rodinných domů, kteří topí ve starých kamnech, jako jsou Clubky a Petry nebo v třicet let starém kotli, kde shoří téměř všechno, by je tedy měli během roku vyřadit z provozu a nahradit jinými topidly. Podle odhadů se to týká stovek domácností v hlavním městě.

Za porušení hrozí pokuta
Praha se tímto opatřením snaží předcházet špatnému stavu a nepříznivým situacím v ovzduší, které vážně ohrožují zdraví obyvatel. Od 1. října také platí zákaz topit v době trvání smogové situace na území Prahy v krbech, kamnech a jiných zařízeních na uhlí, brikety, koks a také dřevo, které neslouží jako hlavní zdroj vytápění objektu. Tedy při špatné kvalitě ovzduší je zakázáno topit ani večer v krbu. Informaci o vyhlášení smogové situace společně s upozorněním na tento zákaz Praha zveřejní vždy na své úřední desce a webových stránkách.
Zda lidé uvedené zákazy dodržují, budou kontrolovat orgány ochrany ovzduší. Orientovat se budou podle výrazného nebo zapáchajícího kouře z komínu. Porušení zákazu může být pokutováno jako přestupek proti pořádku.

Čím tedy budete topit za rok?
Město chce takto přimět lidi k výměně nevyhovujících domácích zdrojů tepla s neekologickými palivy, za zdroje modernější, spalující materiály šetrnější k životnímu prostředí, jako jsou biomasa a plyn nebo neprodukující v místě instalace žádné zplodiny – do této kategorie patří třeba tepelná čerpadla a elektřina. Lokální kotle na tuhá paliva totiž patří k velkým znečišťovatelům ovzduší zvlášť v okrajových částech hlavního města.

Kotlíkové dotace pomohou
S financováním výměny starých a emisně nevyhovujících zdrojů tepla mohou pomoci kotlíkové dotace. Právě běží jejich třetí vlna, v níž je k dispozici částka 24,5 milionů korun. Peníze lze čerpat pouze na nákup kotlů na biomasu výhradně s automatickým přikládáním, na plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Plánované ukončení příjmu žádostí je 30. října v 16 hodin. Zejména pro obyvatele Prahy bydlící v rodinných domech se nyní naskýtá už zřejmě poslední možnost čerpat finance z evropských fondů právě na výměnu starého kotle na pevná paliva za ty zařazení do první a druhé emisní třídy. Díky těmto dotacím bylo ve městě v uplynulých vlnách vyměněno už na 400 kotlů. Odhadem jich však zůstávají další dva tisíce v provozu.

BOX
Kde hledat informace?
· http://www.praha.eu/jnp/cz/test/vyhledavani_v_pravnich_predpisech/obecne_zavazna_vyhlaska_c_11_2019_sb_hl.html
· Informace o minimálních emisních požadavcích stanovených pro jednotlivé druhy paliv jsou Příloze č. 11 k zákonu č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů
· Své dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu: kotlikovedotace@praha.eu Podrobné informace ke kotlíkovým dotacím jsou k dispozici na Portálu životního prostředí hlavního města Prahy
· http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/energetika_a_doprava/kotlikove_dotace_iii/kotlikove_dotace_Praha_III.html.
· Pro získání dotace nebo odpovědi na jakékoli související otázky mohou občané využít i konzultace na odboru ochrany prostředí magistrátu hlavního města Prahy nebo městské části

Hlavní město Praha vydalo obecně závaznou vyhlášku, kterou na celém svém území zakazuje od 1. října letošního roku spalovat uhlí, uhelné brikety a koks, a to ve všech stacionárních kotlech o příkonu do 300 kW.

Číst více