Mám pořád větry. Co s tím?

Co dělat proti nadýmání a větrům?

Pod pojmem nadýmání se skrývá především nadměrné hromadění plynu ve vaší trávicí soustavě. Tyto plyny poté způsobují bolest a také nepříjemný pocit nafouknutého břicha. Nadměrné nadýmání s sebou rovněž nese i další komplikace, mezi které patří nadmuté břicho, říhání a také nepříjemná plynatost.

Jaké jsou projevy nadýmání?

  • Říhání či plynatost
  • Nadmuté břicho
  • Křeče
  • Nevolnost
  • Bolest, která vám bude putovat celým tělem
  • Pocit plynatosti po každém jídle
  • Klokotání v žaludku či ve vašem břiše anebo kručení

Větry se velmi často objevují tehdy, budeme-li při jídle hltat či v případě, kdy budeme pít přílišné množství sycených nápojů anebo jíst pod stresem. Problém s nadýmáním rovněž umocňuje nošení prádla, které je upnuté v pase či jakákoliv, byť sebemenší změna v jídelníčku. Plynatost vás tak může přepadnout například na dovolené v zahraničí, kde okusíte místní kuchyni.

Jak nadměrnou plynatost zmírnit?

Vyhnout byste se měli například potravinám, které mají vysoký obsah vlákny. Jedná se o cibuli, kapustu či fazole. Dále byste se měli vyhnout syceným nápojům a potravinám, které mají vysoký podíl tuku. Plynatost způsobuje také cukr, který jako nestrávený prochází do vašeho tračníku a poté se velmi náročné rozkládá v těle. Rovněž omezte konzumaci mléčných výrobků.

Dále byste si měli při jídle dopřávat klid. Nikdy nehltejte. Polykáte tak vzduch, který vás poté bude trápit v podobě plynatosti. Po jídle byste si také měli odpočinout.

Další tipy proti plynatosti

  • Zkuste používat probiotické přípravky
  • Pijte vlažnou či úplně teplou vodu. Pomáhá také máta peprná.
  • Můžete rovněž zkusit masáž ve spodní části břicha.
  • Pijte pouze bylinné čaje s obsahem zázvoru, pampelišky či heřmánku.

Co dělat s extrémním zápachem větrů?

Pokud vaše větry vykazují extrémně odporný zápach, může to značit jistý zdravotní problém. V tomto případě je zapotřebí zjistit, kdy se tyto nevábně zapáchající větry objevují. Pokud je to ihned po konzumaci mléčných výrobků, může to znamenat, že máte například potíže s trávením produktů obsahující laktózu. Dále se může jednat o silný chronický problém, kdy se může jednat například o takzvaný syndrom dráždivého tračníku, infekci ve střevech či v žaludku anebo také o celiakii. Dále mohou být tyto větry předzvěstí Ulcerózní kolitidy či známé Crohnovy choroby. V každém případě je při podobných problémech vhodné navštívit odborníka a s tímto choulostivým problémem se mu svěřit.

Nadměrná plynatost a rakovina

V tomto případě zbystřete, jelikož nadměrné nadýmání může značit také nemilosrdnou rakovinu vaječníků. Bolesti břicha, pánve, časté močení, plynatost při jídle či tlaky v břiše značí, že něco není v pořádku. A ač by se tento projev mohl zdát jako banální, není tomu tak. Málokterá žena bohužel o tomto symptomu, který značí rakovinu vaječníků ví, a tak tomuto problému nevěnuje přílišnou pozornost a ke svému lékaři přijde mnohdy až velmi pozdě.

Rakovina vaječníků často hrozí především ženám, které mají vyšší genetickou zátěž. To znamená, že vyšší riziko této nemoci mají ženy, které podobné onemocnění mají v rodině. To samé platí i v případě, kdy někdo z rodiny trpěl rakovinou jiných orgánů nežli právě vaječníků. Dále svou roli hraje také věk. Často rakovina vaječníků potkává ženy, které se nacházejí v období menopauzi, jsou obézní či podstupují dlouhodobou substituční léčbu.

The post Mám pořád větry. Co s tím? appeared first on Kámoška.cz.

Číst více