Je hysteroskopie bolestivá?

Co je to hysteroskopie a na co je dobrá?

Hysteroskoie představuje jeden z nejvíce častých gynekologických výkonů, který ženy podstupují, ač mají do značné míry obavy. Valná většina žen, která má doporučení od svého gynekologa k hysteroskopii, nechce tento zákrok absolvovat operativně, a tedy pod narkózou, ze které mají obavy. Hysteroskopii lze ovšem nyní provádět také ambulantně, tedy bez nutnosti narkózy, což si valná většina žen, nemůže vynachválit.

Proč ženy musí podstoupit hysteroskopii?

Mezi nejčastější důvody, které vedou lékaře k tomuto zákroku, patří zejména:

  • Podezření na různé nitroděložní patologie, což znamená například myomy či polypy.
  • Drobné zbytky po abortu či po porodu
  • Postmenopauzální krvácení
  • Krvácení z dělohy, které nemá jasný důvod. Může se v tomto případě jednat o polymenorea, hypermenorea či o nepravidelné krvácení.
  • Jakou součást léčby v momentě, kdy došlo ke komplikacím s nitroděložní antikoncepcí.
  • Kontrola po různých operacích na děloze
  • Sekundární dysmenorea
  • V momentě, kdy je značné podezření na to, že se v děloze nachází cizí těleso
  • Hysteroskopická sterilizace
  • U panen a dětí se provádí takzvaná vaginoskopie

Operativní či ambulantní zákroky se provádějí ve všech případech ihned po ukončení menstruace, kdy je celá děložní sliznice nejnižší a je tím pádem nejmenší riziko krvácení z děložní sliznice, které by komplikovalo celé vyšetření.

Diagnostická a ambulantní hysteroskopie

Jak již bylo řečeno, ženy mohou podstoupit takzvanou diagnostickou či ambulantní hysteroskopii.

Diagnostická hysteroskopie

Diagnostická hysteroskopie se vyznačuje zejména tím, že se provádí v naprosté narkóze. K dutině děložní se tak lékař dostane skrze pochvu. Výkon samotný trvá pouze deset až patnáct minut. Během zákroku lékař prohlédne dutinu děložní, a to speciální optikou, může rovněž odebrat kousek potřebné tkáně či provést ošetření přímo v dutině děložní.

Ambulantní hysteroskopie

Ambulantní hysteroskopie představuje gynekologický zákrok, který nevyžaduje narkózu. Celý zákrok je prováděn tak, že se speciálním nástrojem prohlédne dutina děložní a cíleně se z ní odeberou potřebné vzorky tkání, popřípadě se rovnou provedou léčebné zákroky, které si bude aktuální stav dělohy, vyžadovat. Cílem tohoto ambulantního výkonu je zejména důkladné prohlédnutí děložní dutiny, kdy se přihlédne k individuální lokální patologii, dále je zapotřebí získat cílenou biopsii a také vyřešit drobné léze.

V každém případě se rozhodně není třeba obávat ani jedné z variant hysteroskopie. Jelikož se v žádném případě nejedná o bolestivou záležitost.

Hysteroskopie bez narkózy

V ČR je již několik let možné podstoupit hysteroskopii bez narkózy, které se většina žen obává. Jedná se tak o alternativu, která velmi šetrně diagnostikuje problém, který se skrývá v ženské děloze, a to bez nutnosti narkózy. Ve světě má tato forma hysteroskopie již třicetiletou tradici a v ČR je možné tento zákrok podstoupit na zhruba pěti pracovištích. Jedná se výbornou alternativu pro většinu žen, které jsou vyslány k hospitalizaci třeba jen z důvodu toho, že potřebují vyčistit dělohu. Celý zákrok je prováděn velmi tenkým hysteroskopem, který má průměr zhruba 3 mm. Zhruba pěti až patnáctiminutový zákrok je rovněž zcela bezbolestný.

Hysteroskopie před IVF

Některé ženy musí podstoupit hysteroskopii před IVF, tedy před umělým oplodněním, a to například z toho důvodu, že došlo u předchozího těhotenství k potratu a je například na základě lékařského vyšetření nutné vyčištění dělohy a podobně. Ženy rovněž mohou klidně absolvovat před IVF například operativní zákrok týkající se polypů či myomů, v každém případě není důvod k obávám, že by mohlo dojít k neúspěšnému IVF jen kvůli tomu, že bude před zákrokem žena vyslána na hysteroskopii.

The post Je hysteroskopie bolestivá? appeared first on Kámoška.cz.

Číst více