Jak si Japonci zařizují své zahrady?

Principy japonského zahradního designu čerpají z buddhistických, šintoistických a taoistických filozofií. Snahou je vytvořit prostor, který podpoří a inspiruje ke klidnému rozjímání. Často kombinují přírodní prvky, jako jsou rostliny, voda a kameny s jednoduchými a čistými liniemi, aby vytvořily klidné útočiště. Vypůjčte si inspiraci z japonských zahrad i vy a vneste trochu zenu i do své zahrady. 

Japonský zahradní design je postaven na síle symboliky přírody. Každý prvek v japonské zahradě má připsaný svůj metaforický význam. Například vodní plochy, jako jsou zahradní jezírka či fontány symbolizují život a energii. Souměrně uspořádaná plocha vytvořená ze štěrku či kamenů v zahradě může být vnímána jako řeka či moře, kameny a balvany zase jako ostrovy a zelené rostliny jsou odkazem na japonskou přírodu. Každý prvek v japonské zahradě má svůj význam a účel a zároveň je v souhře s ostatními prvky. Kromě přírodní symboliky je pro japonské zahrady typická také číselná symbolika. Velice často se využívají čísla a přesné počty jednotlivých zahradních prvků, ať už jsou to kameny, rostliny nebo jiné zahradní doplňky a dekorace. Využívají se především lichá čísla a jejich kombinace. Typická je kombinace čísel 3, 5 a 7.

V japonských zahradách platí pravidlo, které známe i v našich končinách. Méně je víc. Mnohokrát máme potřebu do našich zahrad, ale i příbytků, stále přidávat mnoho doplňků, dekorací, jako kdybychom měli pocit, že k vytvoření krásného prostoru potřebujeme mnoho doplňků. Avšak v japonských zahradách je platí přesný opak. Klidně na zahradě postačí jeden prvek, který bude dominantní. Může jím být cokoli, od dekorace a doplňku až po zahradní stavbu, jako je například altán či zahradní domek.

Tip: Altán či zahradní domek také vnášejí harmonii do zahradního prostředí. Navíc, taková zahradní stavba vám může sloužit i jako místo k rozjímání, meditaci, odpočinku či příjemné chvíle s blízkými. Nebo jako zahradní japonská čajovna. ☺ Altán či zahradní domek si můžete zajistit koupí nebo si jej sami postavit. Zvažujete druhou možnost? Potom se vám sejde vědět, jak na svépomocnou výstavbu a co k ní budete potřebovat.

Stromy, keře a rostliny

Japonské zahrady často využívají jemných rozdílů v barvě a struktuře. K vytvoření jednoduchých barevných linií jsou vhodnými rostlinami právě jehličnany. Poskytují uklidňující odstíny zelené během celého roku. Typická je kombinace vyšších jehličnanů, které odrážejí formu pagody a nižších, keřových jehličnanů, které rámují zahradu svými roztaženými větvemi. Další často využívanou rostlinou v japonských zahradách je mech. Mech vytváří harmonicky vypadající přikrývku zahrady, zejména na vlhčích a stinných místech. Mech špatně snáší, když se po něm stoupá, je proto dobré umístit jej na místa v zahradě, na kterých se chodí co nejméně, případně mezi mech umístit ploché kameny, které budou sloužit k přechodu.

V japonských zahradách jsou za základní barvy považovány zemité odstíny a odstíny zelené. Proto se nejvíce využívají stálezelené rostliny, jako zmiňované jehličnany či mech. Do japonských zahrad patří také trvalky, keře či kosodřeviny. Nejsou to ovšem jediné rostliny typické pro tyto zahrady. Pokud byste si chtěli vnést trochu japonské harmonie i do vaší zahrady, můžete také zvolit japonské třešně, sakury či magnólie. Co by však ve vaší japonské zahradě nemělo chybět, je jistě borovice. V Japonsku je totiž považována za symbol stability, dlouhověkosti a ušlechtilosti. Další rostliny využívané v japonských zahradách jsou bonsaje, bambusy, rododendrony či kapradiny a okrasné trávy.

Kamenné zahradní prvky

Rostliny jsou jedním ze tří prvků typických pro japonské zahrady. Dalším z nich jsou kameny, balvany či jiné kamenné prvky. Častým prvkem jsou právě kamenné chodníčky, které zvyknou být umísťovány kolem dominantních prvků v zahradě, jako je například altán či zahradní domek, ale i různých soch či lamp. Velmi často se v japonských zahradách využívají také neopracované kameny či balvany. Můžete je umístit jen tak do zahrady jako dekoraci – nezapomínejte ale na číselnou symboliku a rozmístěte je v lichém uskupení. Typickými prvky pro japonské zahrady jsou také skalky, štěrkové plochy či vyvýšená místa, jako jsou například kamenné schůdky.

Vodní prvky

Voda je třetím klíčovým prvkem japonských zahrad. Zvuky tekoucí vody dodávají prostředí uklidňující charakter. Častými prvky jsou zahradní jezírka, ať už větších nebo menších rozměrů. V zahradním jezírku také můžete chovat barevné zlaté rybky nebo koi rybky. Typické jsou také zahradní fontány či vodopády či další vodní prvky.

Věděli jste, že podle japonských legend a mýtů zlí duchové mohou cestovat pouze v přímých liniích? Proto jsou častou součástí japonských zahrad i cikcakovité struktury, jako například můstky či chodníčky, jejichž úkolem je ochraňovat před zlými duchy.

Zahrady v japonském stylu jsou skutečnou oázou klidu. Vyzařuje z nich harmonie a uklidňující atmosféra. A to je právě to, co v dnešní uspěchané době mnohým z nás chybí. Inspirujte se i vy principy japonského zahradního designu. Vytvořte si v prostředí své zahrady atmosféru, která uklidní všechny vaše smysly a vy si tak budete moci pořádně odpočinout.

The post Jak si Japonci zařizují své zahrady? appeared first on Kámoška.cz.

Číst více