Jak řešit bolest při penetraci?

Dyspareunie

Lékařský termín pro bolestivý pohlavní styk, se nazývá dyspareunie. Jedná se o definici trvalého či opakujícího se genitálního problému, tedy bolesti, se kterou se žena setkává před souloží, během ní či těsně po ní. Tento intimní problém je dosti choulostivý a většina žen si ho nechce přiznat a jednoduše při každém milování „trpí“. Vhodná a včasná léčba ovšem dokáže skutečné divy. Pokud se zjistí příčina dyspareunie, může tento intimní problém doslova vymizet z vašeho sexuálního života.

Co žena cítí při bolestivém pohlavním styku?

  • Cítí palčivou bolest při sexuálním pronikání
  • Bolest se může opakovat při každém pronikání a také v momentě, kdy si žena vkládá tampon
  • V průběhu styku může dojít k hluboké bolesti
  • Bolest v průběhu styku může být místy až pálivá
  • V některých případech žena cítí bolest po pohlavním styku i několik hodin

Jaké jsou příčiny dyspaurenie?

Pokud budeme hovořit o fyzické bolesti během pohlavního styku, záleží na tom, zda se bolest objevuje pouze při vstupu do pochvy či po celou dobu styku. V emocionální rovině ovšem mohou být reálnou příčinou další faktory, které je zapotřebí odhalit za pomoci odborníka.

Příčiny bolesti během penetrace

Během penetrace může být bolest místy až velmi pálivá. Tato palčivá bolest je spojena hned s celou řadou různých faktorů. Jedná se například o:

  • Užívání některých léků – v tomto případě je známo, že některé léky, které žena užívá, mohou ovlivnit její sexuální touhu či vzrušení a snížit tak lubrikaci, která poté vyvolává bolestivý styk. Mezi tyto léky patří například sedativa, léky na vysoký tlak či antidepresiva. Ovšem některé látky, které ovlivňují negativně váš pohlavní styk, mohou obsahovat také antikoncepční pilulky.
  • Nedostatečná lubrikace – zejména po menopauze dochází u žen k poklesu hladiny estrogenu v těle. To samé platí také po porodu či během kojení. Díky tomu dochází k nedostatečné lubrikaci během styku a na základě toho se dostavují zmíněné problémy.
  • Zánět, poruchy kůže či infekce – pokud jste prodělala v poslední době infekci v oblasti genitálií či v močovém traktu, může to být rovněž jeden z problémů, který má za následek bolestivý styk.
  • Vrozené abnormality – můžete mít například neúplně vytvořenou vaginu, což je problém, který je přítomen ihned při porodu. Díky tomu nepropustné kmeny ve vaší vagině blokují vaginální otvor, a tak vzniká dyspareunie.
  • Vaginidismus – jedná se o křeče svalů vaginální stěny, které mohou způsobovat bolest při samotném proniknutí do vaginy.

Hluboký průnik

S hlubokým pronikáním během sexu souvisí takzvaná hluboká bolest. Ta může být o poznání horší v různých pozicích. Mezi příčiny této hluboké bolesti mohou patřit například:

  • Prodělané léčebné procedury – hysterktomie, jizvy z pánevní chirurgie a podobně. Rovněž se na bolesti při hlubokém průniku může podílet rakovina, chemoterapie a jiné léčebné procedury.
  • Nemoci a zdravotní problémy – k těmto problémům patří zejména endometrióza, zánět pánve, děložní fibroidy, syndrom dráždivého tračníku, cysty na vaječnících, hemeroidy, prolaps dělohy anebo cystitida.

Špatně zhojená hráz po porodu

Některé ženy začnou trpět bolestí při sexu zejména po porodu, kdy se může špatně zahojit nastřihnutá hráz při porodu a díky tomu se žena začne potýkat s nepříjemnými pocity během intimních chvilek s partnerem. Pokud jste tedy do porodu svého dítěte či dětí, podobnými problémy netrpěla, může být příčina více než jasná a je tak třeba navštívit, co možná nejdříve, svého lékaře.

The post Jak řešit bolest při penetraci? appeared first on Kámoška.cz.

Číst více