Co pomáhá na kašel a jak posílit svou imunitu?

Abyste našli tu správnou léčbu, musíte nejdříve vědět, jaký typ kašle máte.

Vlhký kašel

Vlhký kašel je charakterizován kašláním, při kterém vychází hlen z těla ven. Nejčastěji bývá spojen s obyčejným nachlazením nebo chřipkou a může být doprovázen rýmou a únavou. Jakmile se u vás tento typ kašle projeví, můžete mít pocit, že vám něco uvízlo v zadní části krku nebo hrudníku. Podle délky kašle je pak určena jeho příčina, kterou může být:

  • nachlazení nebo chřipka,
  • zápal plic,
  • chronická obstrukční plicní nemoc (COPD), včetně emfyzému a chronické bronchitidy,
  • akutní zánět průdušek,
  • astma.

Jak vlhký kašel léčit?

Léčba kašle závisí hlavně na věku nemocného. Pro kojence a batolata je nejlepší použít zvlhčovač. Můžete také vyzkoušet solné kapky do nosu a poté vyčistit odsávačkou. Větší děti a dospělí už mohou sáhnout po různých lécích, jako jsou například kapky na kašel a vitamíny na imunitu.

Suchý kašel

Při suchém kašli máte pocit, že vás neustále něco v zadní části krku a na průduškách lechtá, což spouští reflex kašle. Tento druh kašle je na léčbu mnohem obtížnější, protože je známkou toho, že se ve vašich dýchacích cestách zřejmě vyskytuje zánět.  Suchý kašel je často způsoben infekcemi horních cest dýchacích, jako je nachlazení nebo chřipka. Často se stává, že suchý kašel postupně přechází do vlhkého.

Mezi další možné příčiny suchého kašle patří:

  • zánět hrtanu,
  • bolest krku,
  • zánět mandlí,
  • zánět vedlejších nosních dutin,
  • astma,
  • alergie,
  • gastroezofageální refluxní choroba (GERD),
  • léky, zejména ACE inhibitory,
  • vystavení dráždivým látkám, jako je znečištění ovzduší, prach nebo kouř.

Co na suchý kašel?

U kojenců a batolat suchý kašel obvykle žádnou léčbu nevyžaduje. Stejně jako u vlhkého kašle, tak i u suchého je dobré použít zvlhčovač vzduchu. Starším dětem mohou být podány kapky nebo sirup na kašel. Pokud jejich stav trvá déle než tři týdny, poraďte se s lékařem o možné příčině. Chronický dlouhodobý suchý kašel u dospělých může mít mnoho možných příčin. Informujte svého lékaře o příznacích, jako je bolest a pálení žáhy. Možná budete potřebovat antibiotika, antacida, léky na astma a podobně.

Posilte svou imunitu

Strava

Při léčbě jakéhokoliv kašle je důležité posílení imunity, protože právě snížená imunita je důsledkem různých nemocí.  Naštěstí existuje řada způsobů, jak toho docílit. Tím nejdůležitějším faktorem je strava. Měla by obsahovat potraviny, které jsou bohaté na antioxidanty a vitamíny. Rozhodně ze svého jídelníčku vyřaďte škodlivé potraviny, které se nachází například v polotovarech nebo smažených jídlech. Skvělým řešením jsou také různé doplňky na imunitu jako je Preventan nebo Multiimun.

Pitný režim

Klíčovou roli hraje také hydratace, při níž dochází k odplavování škodlivých látek z těla ven. Proto je dobré dodržovat pravidelný pitný režim, a to hlavně při vlhkém kašli, jelikož tekutiny ředí hlen.

Aktivita a čerstvý vzduch

Pro někoho je pohodlné sedět neustále doma, ale čerstvý vzduch a aktivita jsou dalšími faktory ovlivňující imunitu. Jděte příkladem svým dětem a dbejte na to, aby neustále neseděly doma u televize nebo počítače.

Hygiena

Nemusíme snad ani popisovat, jak je správná hygiena pro imunitu zásadní. Nemusíte to s ní extra přehánět, postačí, když budete dodržovat časté mytí rukou, zakrývání úst při kašli a kýchání, používat kapesník apod.

A žádný kašel již nemá šanci.

The post Co pomáhá na kašel a jak posílit svou imunitu? appeared first on Kámoška.cz.

Číst více