Co je to keto dieta? Poznejte, jestli je vhodná právě pro vás

Jak to celé funguje?

Celá keto dieta je založena na extrémním snížení příjmu sacharidů, ty se nahradí tukem a bílkovinami. Jakmile dojde v těle zásoba sacharidů, tak tělo začne využívat zásobní tuk, při jeho spalování vznikají keto látky. 

Dostat se do ketózy není pro běžně se stravujícího člověka vůbec snadné. Za hranici se považuje příjem dvaceti až padesáti gramů sacharidů za den. Každý člověk má hodnotu individuální. Do ketózy se člověk rychleji dostane po náročné fyzické aktivitě, dlouhodobějším půstu nebo výrazným omezením sacharidů. 

Přirozená strava nebo komerční přípravky

Na keto dietu můžete jít dvěma způsoby. Přirozenou stravou dokážete ketózu také navodit. Zpočátku to bude velmi obtížné, protože pravděpodobně neodhadnete množství sacharidů a sníte jich víc nebo nebudete vědět, co vlastně můžete vařit. Na druhou stranu budete přijímat kvalitní a opravdové potraviny ze, kterých si budete vařit plnohodnotná jídla. 

Druhou možností jsou keto diety připravené ve formě různých jídel. Na trhu je několik firem nabízející různé varianty s různými jídly a vy si můžete vybrat, co vám bude vyhovovat. Komerční keto dietou se nelze stravovat dlouhodobě, ale je dobrým způsobem pro nastavení kalorického deficitu a zvyknutí si na nový výživový směr. 

Co jíst a nejíst při keto dietě?

Potraviny, které vám pomohou ke ketóze 

  • Zelená zelenina s nízkým obsahem sacharidů
  • Zdroje bílkovin (maso, vejce, ryby, mořské plody)
  • Ořechy
  • Tuky a oleje (dejte přednost kvalitním tukům, semínkům a ořechům)
  • Vysokotučné mléčné výrobky
  • Bobulovité ovoce

Potraviny nevhodné do keto diety

  • Veškeré obiloviny, rýže a brambory
  • Potraviny s vysokým obsahem cukru
  • Ztužený tuk, margarín a nekvalitní olej
  • Ovoce a zelenina s vyšším obsahem sacharidů

Jak vypadá jídelníček při komerční keto dietě?

Pokud váháte, zda investovat do komerční keto diety, tak vám možná pomůže představení základních principů. Keto diety od výrobce jsou obvykle tvořeny  hubnoucí a udržovací fází. V první fázi jíte převážně komerční výrobky s přesně danou kalorickou hodnotou a k nim půl kila zelené zeleniny. V další fázi můžete některá jídla nahradit potravinami v souladu s režimem stravování.

Těšit se můžete na proteinové omelety, koktejly a polévky. V nabídce je toho však mnohem více. S rostoucí popularitou se rozšířilo i portfolio potravin, takže se setkáte s keto panna cottou, sirupy bez cukru nebo stoprocentní marmeládou z nízkosacharidového ovoce. Omezeným výběrem určitě trpět nebudete.

Jak se tělo adaptuje na ketózu?

Po razantním snížení sacharidů dojde často k přechodnému zhoršení fyzického stavu. Člověk pociťuje únavu, bolesti hlavy a stav připomíná chřipku. Celé by se to dalo přirovnat k jakési formě abstinenčních příznaků, jakmile se tělo adaptuje na nový stravovací režim, tak mnoho lidí popisuje doslova příval energie a snížený pocit hladu. 

Kdo by se měl ketodietě raději vyhnout?

Obecně vzato se nedoporučuje jakákoliv dieta pro těhotné, kojící ženy a děti. Na pozoru by se měly mít i osoby s chronickými onemocněními, zejména pak s diabetem prvního a druhého typu. 

Hrozí při této dietě jojo efekt?

Samozřejmě. Při každé dietě hrozí jojo efekt. Pokud se po dosažení cílové váhy vrátíte ke starým návykům a budete přijímat větší množství kalorií, než spálíte, tak přiberete. Tělo musí mít vyrovnanou energetickou bilanci, aby udržovalo hmotnost. 

The post Co je to keto dieta? Poznejte, jestli je vhodná právě pro vás appeared first on Kámoška.cz.

Číst více